A'23 Org Chart

From Arisia Staff Wiki
Revision as of 21:36, 22 November 2022 by Sbarsky (talk | contribs) (→‎Con Chair)
Jump to navigation Jump to search


Any AH or DH can add their new hires to the Org Chart, but please fill out the Onboarding Form.


This is a work in progress and the structure is subject to change.

Con Chair

Acting Con Chairs: Alan Wexelblat & Michelle Wexelblat

  • Con Chair in memoriam: Jodie Lawhorn
  • Meeting Scribe: Lisa Hertel
  • Con Chair Advisors:

Con Chair Direct Reports

Convention Treasurer

Convention Treasurer: [1]

Assistant Convention Treasurer:

  • Treasury Staff:
    • Cash Office Manager: Kelly Fabijanic

Diversity Committee

Diversity Chairs: [2]

  • Diversity Committee:


Convention Website

Team Lead: [3]

  • Online Schedule: Mike Tatroe, Alex Morgan
  • Web IT: Benjamin Levy

Vaccine Verification

Team Lead: Priscilla Ballou
Team Members: Lenore Jones, Melissa Kaplan

Communications

Division Head: Etana
Assistant Division Head: Priscilla Ballou
Direct Reports:

  • Sign Shop Area Head: Cate Schneiderman
    • Sign Shop Staff:
    • Sign Printing:
    • Sign Kiosk Setup:
    • Wayfinding Signage Master: Cate Schneiderman

Events

Division Head: Dr. Karen

  • Assistant Division Head: [6]

Events Staff:

  • Main Stage Events Area Head: David Silber
  • Martial Arts Area Head: Mark Millman
    • Weapons Demonstrations Liaison:
      • Assistant Weapons Demonstrations Liaison:
  • Music and Dance Area Head: Hillary Perkins
    • Wandering Minstrels: [7]
      • Assistant Minstrel Wrangler:
      • At-Con Minstrel Wrangler:
    • Dance Talent Wrangler: [8]
  • Yoga Area Head: Eric Bornstein
    • Yoga Class Manager:
  • Events Liaison Lead:
    • Events Liaisons:
      • Gaming Liaison:
  • Planorama Coordinator:

Masquerade

Masquerade Director: James Hinsey

Assistant Masquerade Director:

  • Staff:
  • Masquerade Table:
  • MC:
    • MC Assist/Liaison:
  • Stage Manager:
  • Judges:
    • Presentation Judges:
    • Presentation Judges Clerk:
    • Workmanship Judges:
    • Workmanship Judges' Clerks:
  • Green Room Manager:
    • Green Room Staff:
    • Den Moms:
    • Repair Table Manager: Arisia Cosplay Repair
  • Project Cosplay:
  • Head Ninja:
    • Backstage Pirate: Greykell
  • Official Photographer:
    • Assistant Photographers:
  • Masquerade Photographer:
  • Videographer:
  • Hall Costume Awards:
  • Masquerade House Manager:
    • Ushers:
  • Masquerade Halftime Entertainment:
  • Masquerade Computer Guru:
  • CART Services:

Exhibits

Division Head: Benjamin Levy

Assistant Division Head:

Art Show

  • Setup and Move-Out
    • Checkin/Checkout:
    • Checkin/Checkout Chief:
    • Build Chief:
    • Layout:
    • Lighting Chiefs:
    • Mail-In/Mail-Out: Eyal Sagi
    • Art Show Mail-in Clerks:
    • Setup/Teardown:
    • Setup Chief: Eyal Sagi
    • Signage:
  • Runtime
    • Automation:
    • Awards:
    • Bag Check:
    • Door Dragon:
    • Head Cashier: Andrea Senchy
    • Cashier:
    • Paperwork:
    • Student Art Contest Liaison:
    • Tally Clerk:
    • Tour Director: Zach Melisi
    • Tactile Tour:
    • Training:
    • Volunteer Coordinator:
    • General Art Show Staff & Runtime Crew:

Creators' Corner

Creators' Corner Liaison: [9] (Formerly Artist/Author Alley)

Dealers

Fan Tables

Galleria Management

Food

Division Head: food@arisia.org

Assistant Division Head:

  • Con Suite Co-Area Heads: [11]
    • Con Suite Leads:
    • Con Suite Staff:
  • Dead Dog: [12]
    • Dead Dog Assistant:
    • Dead Dog Staff:
  • Green Room/Staff Den Co-Area Heads: [13]
    • Green Room/Staff Den Lead:
    • Green Room/Staff Den Assistant: [14]
    • Green Room/Staff Den:
  • Quartermaster: [15]
    • Assistant Quartermaster:
    • Quartermaster Staff:
    • Food Accountants:
  • Technical Expertise:

Gaming

  • Gaming Team: Michael Renaud, Patricia Adams, Daniel R. Abraham, l33t, Anne Ratchat
  • Division Head: Daniel R. Abraham
  • Assistant Division Head: [16]
    • Tabletop Gaming Area Head: Daniel R. Abraham
    • LARPs Area Head: Anne Ratchat
    • Video Games Area Head: Leet or [17]
    • Tabletop Game Room Keepers: these are volunteer roles
    • Tabletop Game Room Hosts: these are volunteer roles


GOH Liaison

Guest of Honor Division Head: Melissa Kaplan

  • Liasion to Writer Guest of Honor: William Sherman
  • Liaison to Fan Guests of Honor: Lauren Roy
  • Liasion to Artist Guest of Honor: Melissa Kaplan
  • At-Con Staff: Lauren Roy, William Sherman, Melissa Kaplan

Hotel Liaison

Division Head: Nicholas Shectman Assistant Division Head, Con Spaces: Wendy Verschoor

  • At-Con Liaisons: J
  • BEO Lead: [18]

Assistant Division Head, Guest Spaces: TBD, email if interested

  • Innkeeper Area Head: Ellie Younger
    • Pre-con Assistant Innkeeper:
    • Pre-con Innkeepers:
    • At-con Innkeeper Staff Manager: [19]
    • At-Con Innkeepers:
  • Party Czar: [20]
    • Party Czar Staff:
  • Space Pilot Program Area Head: Allison Feldhusen

Operations Team

    • Ops Desk Assistant Area Head: Ops Desk
    • Ops Desk Chief of Staff:
    • Ops Desk Staff:
    • Radio Wrangler:
  • Application IT Team Lead:

Convention Master Support [21]

  • Convention Master Sysadmin:
  • Staff:

Member Services

Division Head: [22]

Assistant Division Head:
Manager of Member Services Areas: Cate Schneiderman

Access

Division Head: Marc Brunco
Assistant Division Head:

  • Access Staff:
  • Tactile Tour:

Programming

Co-Division Heads: Ilene Tatroe & Dan Toland

  • Programming Staff (Pre-Con):
  • Area Heads:
    • Art & Maker: Scott Lefton, Kevin Osborn
    • Comics: E.J. Barnes, Danny Miller
    • Communities: Tikva
    • Cosplay & Costuming: Raven Stern
      • Advisor: Milo Martinez
    • Fan Interest: Melissa Honig
    • Gaming: Mark "Justin" Waks
    • Literature: Mar Hammitt-McDonald
    • Media: Sid Hackney, Reuben Baron
    • Meetups: Programming Staff [26]
    • Music: Jeremy Kessler
      • Assistant: Benjamin Newman
    • Relax-a-Track: Tanya Washburn
    • Science: Charity Southworth
      • Advisor: Mark Amidon
    • Workshops: Megan Lewis
    • Writing: Morgan Crooks
  • Program Nexus Manager: [27]
    • Nexus Staff:
    • Nexus Runners:
  • Planorama:
    • Area Head: Gail Terman
    • Staff: Dan Franklin, Mike Tatroe

Publications

Division Head: Alex Morgan

  • Timeline Coordinator: [28]

Assistant Division Head: [29]

  • Print Publications Coordinator: [30]
    • Souvenir Book Content: [31]
    • Souvenir Book Layout: [32]
    • Pocket Program: Alex Morgan
      • Quick Reference: Benjamin Levy
    • Family Friendly Guide: [33]
    • Copy Editors: [34]

Registration

Division Head: Melia Vaden

Assistant Division Head: Brooks Harrelson

  • Registration Managers: Kelly F., Lenore (pre-con),
  • At-Con Tech Lead: K. Vaden
  • Comps Boss: See Division Head
  • Pre-Con Staff: Melia, Brooks, K. Vaden., Etana, Jasra, Lenore
  • At-Con Staff: Melia, Brooks, K. Vaden, Kelly F., Peter B., Vivian A., Lenore, Etana, Wendy, Priscilla, Rob

Safety

Division Head: Adam Burdick

The Safety Team

  • Safety Team Area Heads: safety@arisia.org
    • Watch Overnight Area Head:
    • Watch Assistant Area Head:
    • Chief of Staff:
    • Dispatchers:
    • Manager of Dispatch:
    • Shift Supervisors:
    • Safety Team Adviser:
    • Safety Team Auditor:
    • Safety Team / IRT Liaison:
    • Safety Team Staff:
    • Safety Roamers:
    • Safety Checkers:

Incident Response Team

  • Incident Response Team ir-team@arisia.org
    • Division Head: Tikva
    • ConChair Liason:
    • IRT Team Members:

Team Arisia Services

Division Head: Erik Meyer-Curley & Sharon Sbarsky

Logistics

  • Logistics Area Head: Kylie Selkirk
  • Logistics Assistant Area Head:
  • Dock Master:
  • Logistics Staff:
  • Logistics Drivers:

Technical Services

Division Head/Technical Director: David Silber
Assistant Division Head/Assistant Technical Director: Brendon Chetwynd
Assistant to the Technical Director:

Design:

Build:

Runtime:

Youth Services

Division Head: [38]

Assistant Division Head: [39]