A'18 Org Chart

From Arisia Staff Wiki
Jump to: navigation, search

This is a work in progress and the structure is subject to change.

Con Chair

Con Chair: Jaime Garmendia
Deputy Con Chair: Kris Pelletier

  • Liaison to Student Art & Student Writing Contests

Assistant Con Chairs

  • Dale Meyer-Curley -- Communications, Events, Gaming, and Programming
  • Diana Hsu -- Member Services, Registration, Staff Services, and Youth Services
  • Incoming A'19 Con Chair (TBD) -- Exhibits, Food, Operations, and Tech
  • Con Chair Advisors: Anna Bradley, Nicholas "Phi" Shectman

Con Chair Direct Reports

Hotel, Special Projects, Diversity, Documentation, Treasurer, GoH Liaison, Application IT

Con Chair Special Projects

Daniel Eareckson

  • Debrief:
  • Scavenger Hunt Czar:
  • Feedback:
  • Convention Photographer:
  • Artist and Graphic Design:

Convention Treasurer

Convention Treasurer: Ellie Younger

  • Special Assistant to Convention Treasurer: Tom Traina
  • Cash Office Head:
  • Treasury Staff:
  • Swipe Box Guru:

GOH Liaison

Guest of Honor Liaison: Kathryn Kun

  • Liaison to Writer Guest of Honor:
  • Liaisons to Fan Guest of Honor: Emily Wagner and Siobhan Krzywicki
  • Pre-Con Staff:
  • At-Con Staff:

Diversity Committee

Diversity Chair: Diana Hsu

  • Diversity Committee: Anna Bradley, Jaime Garmendia, Aaron Heuckroth, Donna Martinez, Cody Mattes, James Meickle, Mark Oshiro, Summer Plum, Rachel Silber, & Kris "Nchanter" Snyder

Documentation Team

Documentation Chair: Taylor Hartwin

  • Documentation Committee: Cody Mattes, Dale Meyer-Curley

Application IT

Team Lead: Peter Olszowka

Zambia Support [1]

  • Zambia Sysadmin: Dan Franklin

Convention Master Support [2]

  • Convention Master Sysadmin: Matt Barr
    • Staff: Benjamin Levy


Communications

Division Head: James Meickle

Direct reports:

  • Website Lead:
    • Website Editors:
    • Website Programmers:
    • Website Designers:

Reports to Assistant Division Head, Publications: Alan Wexelblat

  • Print Publications Coordinator:
    • Souvenir Book Content: [3]
    • Souvenir Book Layout: [4]
    • Restaurant Guide Content: [5]
    • Restaurant Guide Layout: [6]
    • Pocket Program: [7]
    • Family Friendly Guide:
    • Copy Editors:
    • Ad Sales: [8]
  • Digital Publications Coordinator:
    • Guidebook: [9]
    • KonOpas: [10]
    • Arisia A-Z Guide:
    • New to Arisia Guide:

Reports to Assistant Division Head, Media: Gregorian Hawke

  • Social Media Lead: [11]
    • Social Media Volunteers:
  • News Desk Lead:
    • News Desk Volunteers:
    • Clear Ether Editors: [12]
  • Photography Coordinator:
  • Convention Photographer:
  • Press Liaison: [13]
    • Assistant Press Liaisons:
  • Copywriters:
  • Blog Editor: [14]
  • Progress Reports:

Events

Division Head: Persis Thorndike

Assistant Division Head: [15]

  • Bouncy Castle Liaison: [16]
  • Club Dance Liaison:
  • Contra Dance Liaison:
  • Social Dance Liaison:
  • Yoga Class Manager:
  • Lead Events Liaison:
    • Events Liaisons:
  • Wandering Minstrels: [17]
    • At-Con Minstrel Wrangler:
  • Weapons Demonstrations Liaison: [18]
    • Assistant Weapons Demonstrations Liaison:

Masquerade:

Masquerade Director: [19]

Assistant Masquerade Director:

  • Staff:
  • Registration:
    • Registration Table:
  • MC:
    • MC Assist/Liaison:
  • Stage Manager:
  • Judges:
    • Presentation Judges:
    • Workmanship Judge:
    • Judges' Clerks:
  • Green Room Manager:
    • Green Room Staff:
    • Den Moms:
    • Repair Table Manager:
  • Kamikaze Kids:
  • Head Ninja:
    • Backstage Pirate:
  • Official Photographer:
    • Assistant Photographers:
  • Masquerade Photographer:
  • Videographer:
  • Hall Costume Awards:
  • Masquerade House Manager:
    • Ushers:
  • Masquerade Halftime Entertainment:
  • Masquerade Computer Guru:
  • CART Services:

Exhibits

Division Head: David "DDA" D'Antonio
Assistant Division Head:
Advisor: Benjamin Levy

Fixed Installations:

  • Art Show: Megan Lewis and Nicholas "phi" Shectman
    • Artist Relations:
    • Automation: Jo Hogan
    • Awards:
    • Bag Check:
    • Catalog:
    • Checkin/Checkout:
    • Checkin/Checkout Chief: Carol London
    • GoH Liaison:
    • Layout:
    • Mail-In/Mail-Out:
    • Paperwork:
    • Recruitment:
    • Registration:
    • Sales:
    • Sales Chief: Andrea Senchy
    • Setup/Teardown:
    • Setup Chief: Rex Powell
    • Lighting Chiefs:
    • Signage:
    • Sommelier:
    • Student Art Contest Liaison:
    • Tactile Tour:
    • Training:
    • Volunteer Coordinator:
    • General Art Show Staff & Runtime Crew:
  • Artist/Author Alley Liaison: [20]
  • Dealers' Liaison: Ed Trachtenberg
    • Assistant Dealer Liaison:
    • Dealers' Room Coordinator:
    • Staff:
    • Dock Master:
  • Fan Tables: [21]
  • Tax ID Czar: [22]
  • Galleria Manager: Skip Morris
    • Galleria Layout:

Projected Media:

  • Anime: [23]
  • Video Coordinator: [24]
    • Assistant:

Food

Co-Division Heads: Miri Brodie-Grossman & Tamar Amidon

Assistant Division Head:

  • Con Suite: [25]
    • Con Suite Staff:
    • Con Suite Food Prep:
    • Pot Washer:
  • Dead Dog: [26]
    • Dead Dog Assistant:
    • Dead Dog Staff:
  • Green Room: [27]
    • Green Room Assistant:
    • Green Room Staff:
  • Quartermaster: [28]
    • Assistant Quartermaster:
    • Quartermaster Staff:
    • Food Accountants:
  • Staff Den Head: [29]
    • Assistant Staff Den Head:
    • Food Logistics:
    • Staff Den Shift Lead:
    • Staff Den Staff:
  • Technical Expertise:

Gaming

Division Head: Kevin "Yellow Tie Guy" Schendell
Assistant Division Head:

Hotel Liaison

Division Head: Emily Coombs
Assistant Division Head: Debby Sommer
Overflow Hotel Contact: Kris Snyder

  • At-Con Liaisons: Wendy Verschoor
  • BEO Writer: Paul Kraus
    • Co-assistant BEO Writers:
    • F&B Wrangler:
  • Innkeeper: Kendra Albert
    • Assistant Innkeepers:
    • At-Con Innkeepers:
    • Innkeeper Staff:
  • Party Czar: Joel Herda
    • Assistant Party Czar:
  • Parking:

Member Services

Division Head: Tanya Washburn
Assistant Division Heads:

Operations

(a.k.a Ops)

Division Head: Noel Rosenberg
Assistant Division Heads: TBD (IT, Logistics, Ops Desk, Sign Shop) & Crow Meloccaro (First Aid, Incident Reporting, The Watch)

  • IT Support: [43]
    • Assistant Area Head:
    • Civet Solutions Liaison:
    • CM Support: [44]
    • Computer/Printer Wrangler:
  • Logistics: [45]
    • Assistant Area Head:
    • Load-out Manager:
    • NESFA Logistics:
    • Logistics Staff:
  • Ops Desk: [46]
  • Sign Shop: [47]
    • Sign Shop Staff:
  • Radio Wrangler:
  • First Aid: [48]
    • First Aid Staff:
  • Incident Reporting:
  • The Watch (formerly Security): [49]
    • Assistant Area Head:
    • Secretary:
    • Dispatcher:
    • Team Leaders:
    • Shift Coordinators:
    • Watch Staff:
    • Badge Checking:

Programming

Division Head: Kris "Nchanter" Snyder
Assistant Division Heads: Adam Lipkin

  • Programming Staff (Pre-Con):
    • Panelist Outreach:
  • Diversity Coordinator:
  • Track Managers:
    • Art & Maker:
      • Adviser:
    • Anime:
    • Comics:
      • Assistant:
    • Communities:
    • Costuming:
      • Assistant:
    • Fan Interest:
    • Literature:
    • Gaming:
    • Media:
    • Meetups: [50]
    • Music: [51]
      • Assistant:
    • Science:
      • Assistant:
    • Workshops:
    • Writing:
  • Lightning Talks:
  • Program Nexus Manager:
    • Nexus Staff:

Registration

Division Head: Anna Bradley
Assistant Division Heads: Kelly Fabijanic & Melia Beetham

  • At-Con Tech Lead:
  • Comps Kahuna:
  • At-Con Staff:
  • Civet Liaison: Jordan Cooper

Staff Services

Co-Division Heads: B. Diane Martin & Terry Holt
Assistant Division Head: Mike Sprague

Technical Services

Division Head/Technical Director: Rick Kovalcik

Assistant Division Heads/Assistant Technical Directors: Angela "Gela" Morley and Kristin Seibert

  • Program AV: [55]
    • Program AV Staff:
  • Lighting Designer: [56]
    • Assistant Lighting Designer:
    • Main Stage Master Electrician for flown gear:
    • Main Stage Master Electrician for stage lighting:
    • Main Stage Master Electrician for power:
    • Second Stage Master Electrician:
  • Dance Hall Designer:
    • Dance Hall Master Electrician:
  • Sound Designer:
    • Assistant Sound Designers:
  • Video Designer:
    • Assistant Video Designer:
    • Video Engineer:
  • Room Drawings:
  • Arisia TV: [57]
    • Arisia TV Program:
  • General Tech Staff & Runtime Crew:

Youth Services

Division Head: Nicole Robinson
Assistant Division Head: Jaelen Hartwin